sobota, 24 maja 2014

Rajdowe zawody samolotowe Radom 2014

Dziś, w sobotę, 24 maja, trwa drugi dzień zawodów: w Radomiu odbywają sią 34. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe, rozgrywane w formule rajdowej. Udział bierze kilkanaście załóg z całej Polski.

 Trasy wykładał Jakub Drzewiński, nie ukrywał, że, jak dotychczas, to najtrudniejsze zadania, jakie przygotował dla pilotów i nawigatorów. Pierwsza trasa treningowa była o normalnym stopniu trudności. Druga natomiast, czwartkowa, była już trudna, podchwytliwa, zawierała aż trzy odcinki lotu po łuku, czego spora część z 11 załóg biorących udział w treningu nie zauważyła.
Czwartkowy trening lądowań
 W piątek odbyło się otwarcie zawodów i została rozegrana jedna trasa rajdowo-nawigacyjna. Zbyt silny boczny wiatr nie pozwolił na ocenianie celności lądowania po trasie. Ze względów bezpieczeństwa zaniechano więc konkurs lądowań.

Sprawozdanie po trasie rajdowej treningowej - mapy i zapis z rejestratorów

 Zdjęcia pochodzą z czwartku - powroty po trasie, lądowania dla chętnych i omawianie wykonanych zadań. Sędzią głównym jest Krzysztof Borkowski (po lewej na zdjęciu).
Mapy po locie treningowym
 

Załoga Masalski - Kwiatosz (tu na zdj. Marcin) omawia z Jakubem Drzewińskim lot treningowy

Wystawka sprzętu przed budynkiem Aeroklubu Radomskiego

 Po piątkowych zmaganiach w czołówce znalazły się załogi M. Skalik, J. Sysio; K. i K. Wieczorek; J. Darocha, Z. Chrząszcz, ale dzisiejszy dzień może jeszcze wszystko zmienić!

Ląduje J. Darocha
 Z niecierpliwością czekamy na oficjalne wyniki po trasach. Oraz na decyzję w sprawie lądowań, wiatr nie ma zamiaru się uciszyć. Jego siła ma też wpływ na loty nawigacyjne, więc trasy były policzone z uwzględnieniem siły i kierunku wiatru.

Lądowanie załogi K.K. Wieczorków  
Anja Tatarczuk

wtorek, 6 maja 2014

Marrakech 2014 relacja

Witajcie :)

Dzięki uprzejmości Pana Tomasza Białoszewskiego (autora poniższych zdjęć i tekstu), publikuję poniżej relację z targów lotniczych i Airshow w Maroko, które odbyły się pod koniec kwietnia.
Miłego oglądania :)







Przed kilkoma dniami zakończył się Marrakesh Air Show połączony z największymi targami obronnymi w Afryce Północnej. Po raz pierwszy wzięły w nim udział przedsiębiorstwa z Polski.

Tegoroczna edycja Marrakesh Air Show była 4. z kolei. Poprzednia impreza zgromadziła ponad 260 wystawców z 52 państw.

Marrakesh Air Show jest jedyną tego rodzaju imprezą w Afryce Północnej, która ma aspiracje do bycia pomostem pomiędzy Czarnym Lądem, a światem zachodnim. Uroczystego otwarcia tegorocznej, 4. edycji salonu dokonał premier Maroka, Abdelilah Benkirane. Następnie odbył się specjalny pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu pilotów wojskowych z Maroka, Francji i Hiszpanii, którą reprezentowała słynna grupa Patrulla Águila.


Otwarcia salonu dokonał premier Maroka, Abdelilah Benkirane. Licznie pojawili się także inni przedstawiciele rządu w Rabacie oraz szefowie wojsk lotniczych krajów z całego świata.

Afryka jest niezwykle chłonnym rynkiem lotniczym. Z tego powodu w Marrakeszu pojawili się szefowie wojsk lotniczych kilkudziesięciu krajów z całego świata. Co warte szczególnej uwagi, w tegorocznym Marrakech Air Show po raz pierwszy uczestniczyli wystawcy z Polski. Nasz kraj reprezentowały: Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A., Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych i Airbus Defence & Space (dawne EADS PZL Warszawa-Okęcie S.A.). W dniu otwarcia polską ekspozycją zainteresował się premier Maroka, Abdelilah Benkirane. oraz w sposób szczególny minister infrastruktury, transportu i logistyki Maroka, Abdelaziz Rabbah.

Premier Maroka, Abdelilah Benkiranew rozmowie z Elżbietą Tyjan, szefową polskiej misji. Minister infrastruktury, transportu i logistyki Maroka, Abdelaziz Rabbah w rozmowie z polskimi wystawcami.

W sposób szczególny polskiej ofercie poświęcił swą uwagę minister infrastruktury, transportu i logistyki Maroka, Abdelaziz Rabbah, który na naszych stoiskach spędził sporo czasu.

Pawilon polski  został zorganizowany we współpracy z hiszpańskim przedsiębiorstwem Infraestructuras Aeroporturias, S.L. kierowanym przez p. Elżbietę Tyjan i to ona pełniła funkcję szefowej polskiej misji. 
Polscy wystawcy przywieźli na targi własne oryginalne produkty, które cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem zwiedzających.
Największym zainteresowaniem cieszyła się oferta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina, obejmująca najnowszy system szkolenia zaawansowanego, z samolotami M-346 Master produkcji włoskiej firmy Alenia Aermacchi, z którą umowę na system Advance Jet Training oraz osiem samolotów Polska podpisała 27 lutego 2014 roku. Podczas specjalnej prezentacji dęblińskiej Szkoły Orląt ppłk pil. Maciej Wilczyński, wspierany przez rektora uczelni gen. bryg. pil. Jana Rajchela, przedstawił oficjalna ofertę WSOSP, dotyczącą kształcenia pilotów zagranicznych wojsk lotniczych. Propozycja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem generalicji z Gabonu, Maroka czy Konga tak w trakcie samej prezentacji, jak i później podczas odwiedzin polskich stoisk.





Prezentację możliwości szkoleniowych WSOSP prowadził ppłk pil. Maciej Wilczyński 

Prezentacji przysłuchiwali się między innymi przedstawiciel włoskich Sił Powietrznych płk Antonio Picarello (tu obok gen bryg pil Jana Rajchela, rektora WSOSP),…


…oraz (powyżej) dyrektor do spraw sprzedaży Alenia Aermacchi na Europę i kraje NATO Pierpaolo Spera.

Zainteresowanie strony włoskiej było w pełni uzasadnione bowiem oferta szkolenia dla zagranicznych ekip obejmuje także system AJT zakupiony przez Polskę od Alenia Aermacchi.
Podczas rozmów na stoisku WSOSP delegacje zagraniczne rozpytywały o bardzo wiele szczegółów dotyczących zarówno obecnych możliwości lotniczego szkolenia jak i polskiej tradycji w tym zakresie.
Między innymi Gen bryg pil Jan Rajchel i ppłk pil Maciej Wilczyński rozmawiali na temat polskich możliwości szkoleniowych z szefostwem sił powietrznych z Konga.





Delegacja wojsk lotniczych Gabonu podczas rozmów z przedstawicielami WSOSP 









Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych promował symulator lotu samolotu F-16, o którym z niekłamanym podziwem wyrażali się nawet odwiedzający to stoisko wysocy rangą oficerowie US Air Force,

Symulator samolotu F-16, opracowany przez ITWL „w akcji”- prezentacja możliwości.

Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. prezentowało mobilne urządzenie do oświetlania lotnisk w sytuacjach awaryjnych Stella. Produkt cieszył się sporym zainteresowaniem tak wojskowych jak i cywilnych osobistości odwiedzających to stoisko. Z kolei firma Airbus Defence & Space prezentowała samolot szkolny Orlik MPT z glass cockpitem, którego pierwsza oficjalna prezentacja miała miejsce w Warszawie, 07 marca 2014, oraz PZL-106 Turbo Kruk w wersji BT, którego produkcja została wznowiona, także na potrzeby rynków zagranicznych.

Stałym, codziennym punktem marokańskiej imprezy były pokazy w locie.
Pokaz(symulacja) tankowania w powietrzu – marokańskie Siły Powietrzne.


Kanadyjskie amfibie CL415 zrzucają bomby wodne
Śmigłowiec marokańskich Sił Powietrznych
Hiszpański Zespół Akrobacyjny Patrulla Águila w trakcie pokazu…


Wystawę statyczną towarzyszącą Air Show w Marrakeshu zaprezentujemy w kolejnej odsłonie.
Polskie lotnictwo było obecne w Marakeshu po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Zainteresowanie polskimi stoiskami i ofertami było autentyczne, co powinno przełożyć się na konkrety, już w niedalekiej przyszłości.


Tekst / Zdjęcia: Tomasz Białoszewski


poniedziałek, 5 maja 2014

Bolek Radomski zwycięzcą pierwszych zawodów

Dzień dobry!

W mikrolotach oficjalny sezon jeszcze śpi... ale za to odbyły się pierwsze zawody w lataniu precyzyjnym, tym razem w Lesznie. Zwyciężył je Bolek Radomski - gratulacje :)

Najlepiej lądował Michał Wieczorek - wszystkie lądowania za zero punktów karnych!

Następne zawody jeszcze w maju - w Radomiu.